קרצינומה של תאי קשקש (SCC)

 

סרטן העור הוא הסרטן השכיח ביותר, אך למעשה קיימים מספר סוגים של נגעים סרטניים בעור. הסוג השני בשכיחותו  נקרא קרצינומה של תאי קשקש, SCC (SQUAMOUS CELL CARCINOMA). עורנו בנוי משתי שכבות עיקריות- השכבה הפנימית נקראת דרמיס ובה נמצאים כלי הדם, בלוטות החלב והזיעה ורקמת חיבור. השכבה החיצונית נקראת אפידרמיס, והיא מורכבת בעיקרה משני סוגים של תאים. התאים הפנימיים יותר נקראים תאי בסיס. התאים העליונים נקראים תאי קשקש. הם למעשה השכבה העליונה ביותר של העור. קרצינומה של תאי קשקש היא גידול סרטני בתאים מסוג זה.

 

 

גורמים לקרצינומה של תאי קשקש

בהיותם התאים העליונים ביותר, תאי הקשקש הם גם התאים שנחשפים במידה הרבה ביותר לפגיעות שעלולות לגרום להתפתחות גידול סרטני. המפגע הגדול ביותר לתאי הקשקש היא כמובן השמש. האיברים החשופים לשמש הם הפגיעים ביותר לקרצינומה, וכן גם אזורים של עור פגוע כתוצאה מכוויה או צלקת ישנה. אזורים נפוצים ביותר לקרצינומה של תאי קשקש הם השפתיים והאוזניים. גם הפנים, הכתפיים, הזרועות והגב נמצאים בקבוצת האזורים בסיכון מוגבר. למרות שהחשיפה לשמש היא הגורם העיקרי לקרצינומה של תאי קשקש, נראה שקיימת גם נטייה גנטית לפתח סרטן מסוג זה. כך למשל, אנשים בהירי-עור ובהירי עיניים נוטים יותר לפתח קרצינומה של תאי קשקש בהשוואה לכהי עור. כמו כן, מצבים של היחלשות מערכת החיסון גורמים לסיכון מוגבר ללקות בקרצינומה של תאי קשקש.

ביטוי קליני, או איך מזהים קרצינומה של תאי קשקש

כמו בכל סוגי הסרטן, גילוי מוקדם של קרצינומת תאי קשקש מהווה חלק חשוב מאוד ביכולת הטיפול וההחלמה מהמחלה. לכן, חשוב מאוד לשים לב לשינויים ותופעות שונות על העור, ולפנות לבדיקת רופא בכל חשש שעולה.

קרצינומה מתקדמת של תאי קשקש, שהתגלתה בשלב מאוחר יחסית, נראית שטוחה ועבה, ותחושתה קשה ומחוספסת. בשלבים מוקדמים יותר עשוי הגידול להראות שונה.

צורה אחרת בה מופיעה קרצינומה של תאי קשקש היא מעין יבלת קשה שגדלה על העור. על פני היבלת עשוי להופיע קילוף עור (מעיד על כך שהגידול פוגע בשכבת האפידרמיס שמעליו). לעיתים היבלת הזו עשויה לדמם לאורך זמן או לסירוגין. במקרים אחרים, הגידול יראה כמו גוש על פני העור, עם שקע במרכזו.

צורה נוספת של גידול נראית ככתם אדמדם ומתקלף. השוליים של הכתם אינם מוגדרים, וצורתו אינה ברורה. לעיתים נוצרת על הכתם קליפה של עור, ולעיתים הוא מדמם. בכל מקרה, הנגע אינו חולף ואינו מגיב לטיפולים מקומיים.

לעיתים הקרצינומה נראית כמו פצע פתוח ומדמם, אך הפצע הזה מסרב להגליד במשך זמן ארוך.

טיפול

כאמור, חשיבות ראשונה במעלה ניתנת לגילוי המוקדם של הגידול הסרטני. כאשר קרצינומה של תאי קשקש מתגלה בשלבים מוקדמים של המחלה, לא מדובר בסרטן מסוג מסוכן, ושיעורי ההחלמה עולים על 95%. עם זאת, גם קרצינומה של תאי קשקש עשויה להתפתח ולהסתבך. לעיתים הגידול עקשן ואלים במיוחד, ועשוי להתפשט לאיברים סמוכים, לפגוע בעור, בסחוס ובעצמות. קרצינומת תאי קשקש, המופיעה על השפתיים והאף היא בעלת הסיכוי הגדול ביותר להתפתח ולשלוח גרורות לאיברים סמוכים.

קיימים מגוון טיפולים ושיטות על מנת להתמודד עם קרצינומה של תאי קשקש. בדרך כלל, יש צורך להסיר את הנגע באמצעות התערבות כירורגית, שנעשית בדרך כלל בהרדמה מקומית בלבד. גם כאן, על הרופא המטפל לבחור בשיטה הניתוחית המתאימה ביותר לנתוניו של החולה ושל הגידול. הכלל המנחה להסרת גידול מהעור הוא השאיפה להסיר את הגידול כולו (על מנת שלא תשאר רקמה נגועה שתוכל להתפתח שוב לגידול מסוכן יותר), יחד עם שמירה על הרקמה הבריאה. כמובן, שכאשר הגידול נמצא באיזור הפנים, ישנה משמעות גם להצטלקות ברמה האסתטית (ניתוח בשיטת מוס, למשל, מסיר את הגידול כולו עם פגיעה מינימלית האפשרית ברקמה בריאה, ולכן משאיר צלקות קטנות יותר בהשוואה לניתוחים אחרים).

במקרים מסויימים, הסרת הגידול אינה מספיקה, ויש צורך להשלים את הטיפול באמצעות  טיפול קרינתי או כימי. כאשר הגידול גדול, והסרתו גורמת לפגיעה בעור, יש לסגור את הפגם הנוצר, בין אם ע"י סגירה ראשונית, העברת רקמה מקומית (מתלה מקומי) או שתילת עור, על פי שיקול המנתח במטרה להשיג תוצאה אסתטית מיטבית.

 

 

 

 

 
ניתוח מוס - שיטת מוס