סוגי סרטן העור
סוגי מלנומה, הגורמים למלונמה

סרטן העור הינו הנפוץ ביותר מהגידולים הסרטניים. קיימים מספר סוגים של סרטן העור, שכל אחד מהם פוגע למעשה בסוג אחר של תאים המרכיבים את העור. העור נחשב לאיבר בגוף והוא האיבר הנרחב ביותר שלנו. העור מורכב ממספר שכבות. השכבה העליונה נקראת אפידרמיס, והתחתונה- דרמיס. האפידרמיס מורכב ממספר סוגים של תאים, ותפקידו העיקרי להגן על הגוף, להוות את ה"מעטפת" שלנו.
שכבת התאים הפנימית ביותר של האפידרמיס מורכבת מתאים הנקראים מלנוציטים. התאים המלנוציטים מייצרים פיגמנט שנקרא מלנין. פיגמנט הוא למעשה צבע, ולכן המלנוציטים הם האחראים להעניק לעור את צבעו. בקרב אנשים בהירי- עור יצור הפיגמנט קטן יחסית, ואילו בקרב כהיי- עור נוצר פיגמנט בכמות רבה יותר, המעניק לעור צבע כהה.
המלנוציטים מגיבים לשמש, ובעיקר לקרני השמש האולטרא סגולות. בחשיפת העור לקרניים אלו, המלנוציטים מייצרים יותר מלנין. התוצאה היא שגוון העור נעשה כהה יותר ונראה שזוף. לעיתים, באיזור מסויים באפידרמיס יש קבוצה גדולה יותר של מלנוציטים. על פני העור תראה הקבוצה הזו כנקודת חן, או שומה.

 

Read more...
 
שומה דיספלסטית

כאשר עוסקים בסרטן העור על סוגיו השונים, חשוב להכיר את אמצעי האבחון, הטיפול והמניעה. נושא חשוב נוסף, הוא קבוצות הסיכון. מחקרים שנעשים בתחום, מראים כי ישנם אנשים שנמצאים ברמת סיכון גבוהה יותר ללקות בסרטן העור בהשוואה לאנשים אחרים באוכלוסיה. כך למשל אנשים בהירי עור, או אנשים שיש היסטוריה של המחלה במשפחתם, נמצאים בקבוצת סיכון.

 

Read more...
 
קרצינומה של תאי קשקש (SCC)

 

סרטן העור הוא הסרטן השכיח ביותר, אך למעשה קיימים מספר סוגים של נגעים סרטניים בעור. הסוג השני בשכיחותו  נקרא קרצינומה של תאי קשקש, SCC (SQUAMOUS CELL CARCINOMA). עורנו בנוי משתי שכבות עיקריות- השכבה הפנימית נקראת דרמיס ובה נמצאים כלי הדם, בלוטות החלב והזיעה ורקמת חיבור. השכבה החיצונית נקראת אפידרמיס, והיא מורכבת בעיקרה משני סוגים של תאים. התאים הפנימיים יותר נקראים תאי בסיס. התאים העליונים נקראים תאי קשקש. הם למעשה השכבה העליונה ביותר של העור. קרצינומה של תאי קשקש היא גידול סרטני בתאים מסוג זה.

 

Read more...
 
קרצינומה של תאי בסיס (BCC)

 

מבין כל סוגי הסרטן הקיימים, סרטן העור הוא השכיח ביותר. ומתוך סרטני העור השונים, הנפוץ ביותר הוא מסוג קרצינומה של תאי בסיס, או בראשי תיבות-  (BASAL CELL CARCINOMA) BCC.

עור האדם מורכב ממספר שכבות- השכבה הפנימית נקראת דרמיס, ומכילה את כלי הדם, בלוטות השומן, בלוטות הזיעה, ורקמות חיבור. השכבה העליונה נקראת אפידרמיס, והיא כוללת שלושה סוגים עיקריים של תאים: תאים מלנוציטים שאחראיים על הפגמנטציה של העור, תאי קשקש, ותאי בסיס. תאי הבסיס נמצאים בחלק העמוק יותר של האפידרמיס, וגידול מסוג  BCC, מרכב מגושים המופיעים בחלק זה.

 

Read more...
 


ניתוח מוס - שיטת מוס